Zalety podawania leków wziewnie

Większość leków kojarzy się z preparatami stosowanymi doustnie. Jednak w niektórych przypadkach warto zdecydować się na środki farmakologiczne podawane w mniej oczywisty sposób. Bardzo dobrym przykładem są leki wziewne, które rekomenduje się w terapii chorób układu oddechowego. Na czym polegają ich zalety?

Wskazania do stosowania leków wziewnych

Nie będzie zaskoczeniem, że leki podawane drogą wziewną są wykorzystywane głównie do leczenia schorzeń pulmonologicznych. Lista chorób, które wykorzystują preparaty wziewne, jest naprawdę długa. Do najczęściej wymienianych jednostek chorobowych zaliczamy: gruźlica, beryloza, krztusiec, pylica płuc, mukowiscydoza, astma alergiczna i nieatopowa, POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Leki wziewne są również rekomendowane dla łagodzenia objawów oddechowych, które mogą występować w przebiegu innych chorób. Preparaty do stosowania wziewnego są rekomendowane w przypadkach nadmiaru plwociny, intensywnego kaszlu czy duszności.

Aplikacja leków wziewnych – na czym polega?

Preparaty do wziewnej aplikacji muszą być podawane za pomocą specjalnego sprzętu. Najłatwiejszym sposobem jest zakup leku z inhalatorem MDI (ciśnieniowym), który jest bardzo prosty w obsłudze i może być stosowany nawet przez dzieci. Część leków jest natomiast dostępna w postaci proszku, który należy zaaplikować przy pomocy inhalatora DPI (proszkowego). Innym sposobem jest proces nebulizacji – urządzenie zwane nebulizator pozwala przekształcić płynny lek do postaci mgiełki, która zostaje wdychana przez pacjenta. Nebulizatory są bardzo dobrą opcją dla pacjentów pragnących uniknąć hospitalizacji i realizować terapię pulmonologiczną w domowym zaciszu.

Jakie leki są stosowane metodą wziewną?

•      Leki wykrztuśne – wspomagają usuwanie śluzu i wydzieliny z dróg oddechowych m.in. rozrzedzając zalegającą plwocinę

•      Leki przeciwkaszlowe – oddziałują na ośrodek kaszlu, łagodzą zmiany zapalne w obrębie błony śluzowej

•      Leki rozszerzające oskrzela – zmniejszają napięcie mięśniówki i obrzęk błony śluzowej oskrzeli, co powoduje przywrócenie drożności dróg oddechowych

Najważniejsze zalety leków wziewnych

Stosowanie leków wziewnych w przypadku chorób oddechowych nie jest przypadkowe. Środki farmakologiczne aplikowane w ten sposób gwarantują pacjentowi wiele korzyści, co stanowi ich przewagę nad preparatami podawanymi doustnie. Jakie są zalety leków wziewnych?

1.      Leki wziewne charakteryzuje skoncentrowane działanie w układzie oddechowym. W przeciwieństwie do leków działających systemowo nie oddziałują na inne części organizmu. Dzięki temu znacznie większa część substancji leczniczej dociera do przewodów oddechowych, które są objęte procesem chorobowym.

2.      Tempo wchłaniania i działania leków wziewnych jest znacznie szybsze aniżeli kapsułek czy tabletek – wyższa skuteczność w zakresie doraźnego łagodzenia objawów np. ataków astmy

3.      Stosowanie leków wziewnych jest bardzo proste, co nie stwarza ryzyka ich nieprawidłowego dawkowania lub zastosowania w zbyt dużej ilości.

4.      Użycie leków aplikowanych wziewnie stanowi sposób odciążenia wątroby i układu pokarmowego, a to minimalizuje ryzyko ich podrażnienia lub zatrucia.

5.      Leki wziewne znacznie rzadziej wywołują skutki uboczne – działania niepożądane zwykle nie mają charakteru ogólnoustrojowego, lecz są ograniczone do miejsca aplikacji i działania preparatów.

Bibliografia:

1.      Karolewicz B., Pluta J.”Nowe rozwiązania w technologii leków wziewnych. Część I.” Farmacja Polska 2009,65(11): 812-820.

2.      https://www.aptekarzpolski.pl/rynek-lekow/11-2012-leki-wziewne-zalety-i-wady/

  • Czym się kierować wybierając nebulizator dla dziecka?

    Leki wziewne to grupa środków farmakologicznych, które są aplikowane bezpośrednio do dróg oddechowych. Niektórzy rodzice decydują się na podawanie tych preparatów na drodze nebulizacji –…

    Czytaj więcej