Czym się kierować wybierając nebulizator dla dziecka?

Leki wziewne to grupa środków farmakologicznych, które są aplikowane bezpośrednio do dróg oddechowych. Niektórzy rodzice decydują się na podawanie tych preparatów na drodze nebulizacji – jak wybrać dobry nebulizator dla dziecka? Które cechy należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań urządzenia?

Najważniejsze cechy nebulizatora

Koszt zakupu nebulizatora to przeważnie wydatek kilkuset złotych, a sam sprzęt jest nabywany na dłuższy czas. Dla niektórych osób cena może okazać się spora, dlatego warto zawczasu zainwestować w urządzenie o wysokiej funkcjonalności i żywotności. Przeglądając ofertę producentów sprzętu medycznego, można natrafić na rozbudowaną specyfikację techniczną. Jakie parametry nebulizatora są najważniejsze dla małych pacjentów?

  • FFPF%-Frakcja respirabilna pozwala na oszacowanie procentowej ilości cząsteczek leku, która przedostanie się przez nebulizator z powodu odpowiedniego rozmiaru. Producent zawsze powinien podać wartość tego parametru – dobrej klasy produkt powinien mieć 70%. Przy mniejszej można spróbować dostosować dawkę leku dla dziecka.
  • MMAD-Czyli preferowany rozmiar cząsteczek leku. Najlepszym wyborem będą urządzenia z MMAD o wartości od 2 do 3μm.
  • Martwa objętość-Ten parametr pozwala oszacować ilosć leku, która zostaje stracona w procesie nebulizacji. Wartościowy nebulizator charakteryzuje się niewielką wartością martwej objętości.
  • Przepływ gazu-Dostarczona ilość leku w trakcie minuty pracy urządzenia – zwykle powinna wynosić od 8 do 16 l/min. Im krótszy czas nebulizacji, tym większa wydajność całego procesu.
  • Rodzaj trybu pracy-Znacznie lepszym wyborem są urządzenie umożliwiające ciągły tryb pracy, co jest nie tylko wartościowe pod kątem terapii, ale i stanowi duże ułatwienie dla rodziców. Na rynku są również dostępne nebulizatory oferujące pracę przerywaną.

Oprócz powyższych warto pamiętać o kilku innych kwestiach m.in. dostępności do serwisu i części zamiennych w przypadku wszelkich usterek lub konieczności modyfikacji sprzętu, dodatkach w postaci irygatora do nebulizacji zatok czy ekstra końcówkach pozwalających dotrzeć lekom innym częściom dróg oddechowych. Ponadto nie można zapominać, że nebulizator zawsze muszą mieć w zestawie maseczkę lub ustnik – to niezbędny element dla skutecznego dostarczenia leku.

Nebulizatory dla dzieci niezwykle często są dedykowane dla najmłodszych pacjentów i wyróżniać się od typowego sprzętu medycznego np. są kolorowe lub ich kształt został zaprojektowany w formie zwierząt lub bajkowych postaci. Psychologiczny aspekt może odgrywać sporą rolę dla dziecka i ułatwić przeprowadzenie leczenia.

Nebulizator dla dziecka – kiedy należy stosować?

Nebulizacja to proces podawania leków w formie aerozolu, które są dedykowane dla pacjentów z chorobami układu oddechowego. W przypadku dzieci najczęstszym wskazaniem jest oczywiście astma – niemniej jednak nebulizatory znajdą też zastosowanie w przypadku rozedmy płuc, zapalenia oskrzeli lub krtani, choroby obturacyjnej, mukowiscydozy, grzybicy układu oddechowego czy zespołu nieruchomych rzęsek. Zaletą nebulizacji i inhalacji jest znacznie skuteczniejsze dostarczenie leku do dróg oddechowych, co ogranicza straty wynikające w procesie trawienia i gwarantuje znacznie szybsze działanie na występujące dolegliwości. 

Formy leków podawanych przez nebulizator

  • Preparaty liposomalne
  • Roztwory do nebulizacji
  • Zawiesiny z mikro/nanocząsteczkami 

Oprócz leków nebulizator pozwala wykorzystać prozdrowotne wody mineralne oraz zioła.

Bibliografia:

  1. Karolewicz B., Pluta J., Haznar D. „Nebulizacja jako metoda podawania leków.” Farmacja Polska 2009, 65(4): 291-304.
  2. https://www.nowafarmacja.pl/inhalatory-dla-dzieci
  • Czym się kierować wybierając nebulizator dla dziecka?

    Leki wziewne to grupa środków farmakologicznych, które są aplikowane bezpośrednio do dróg oddechowych. Niektórzy rodzice decydują się na podawanie tych preparatów na drodze nebulizacji –…

    Czytaj więcej