Czym charakteryzują się inhalatory proszkowe?

Inhalator proszkowy, inaczej zwany inhalatorem suchego proszku (DPI), to niewielkie urządzenie służące do podawania leków w formie wziewnej. Aerozolizacja następuje za pomocą silnego wdechu pacjenta lub przy pomocy dodatkowych urządzeń – na przykład sprężyny dozującej. Zanim lek zostanie zaaplikowany, znajduje się on w formie proszku – albo w kapsułkach dołączonych do opakowania leku, albo w zbiorniku leku.

Inhalatory proszkowe dzielą się na trzy rodzaje:

•      pasywne jednodawkowe – gdzie podanie leku wymuszane jest silnym wdechem pacjenta; są to najprostsze inhalatory DPI, do których zbiornika wkłada się kapsułkę z lekiem, a następnie przy pomocy specjalnych igieł – nakłuwa się ją, tym samym umożliwiając przyjęcie leku razem z wdechem. Do inhalatorów DPI z tej podgrupy, należą takie leki jak: Spiriva Handihaler, Miflonide Breezhaler, Zafiron itp.

•      pasywne wielodawkowe – podanie leku następuje podobnie jak w preparatach jednodawkowych – przy wdechu pacjenta, są to jednak inhalatory II generacji, gdzie proszek leku znajduje się w zbiorniku – np. dysku a pacjent przesuwając dźwignię – uwalnia kolejne dawki leku; przykładem są tu leki takie jak: Seretide Dysk, Flixotide Dysk itp.

•      Aktywne – gdzie proces aerozolizacji jest niezwiązany z wdechem chorego – są to inhalatory III generacji; zaliczamy tu inhalator Ellipta (Anoro Ellipta, Incruse Ellipta) oraz NEXThaller (Fostex NEXThaller)

Do zalet inhalatorów proszkowych należy fakt, że leki podawane w ten sposób są łatwe do podania oraz łatwe w transporcie i przenoszeniu. Pacjent nie potrzebuje dodatkowe sprzętu, nebulizatora itp.

Ponadto, w ten sposób można podawać leki hydrofobowe, nierozpuszczalne w wodzie itp. przy zachowaniu ich stabilności fizycznej i chemicznej, ponieważ lek podawany jest w formie zmikronizowanego stałego proszku. Nie są używane również żadne gazy nośne czy inne ciekłe materiały umożliwiające wytworzenie np. aerozolu.

Podstawową zaletą z punktu widzenia pacjenta, jest jednak fakt, że aplikacja leku nie musi być skoordynowana z naciśnięciem przycisku i wdechu jednocześnie. Ma to szczególne znaczenie u takich grup pacjentów jak dzieci, osoby starsze z osłabionymi mięśniami oddechowymi, niepełnosprawni czy upośledzeni umysłowo, dla których połączenie naciśnięcia przycisku wyzwolenia dawki z wdechem (jak w przypadku inhalatorów ciśnieniowych jest trudne lub niemożliwe do wykonania.

Do wad inhalatorów proszkowych zaliczyć można fakt, że w porównaniu do inhalatorów MDI (inhalator ciśnieniowy dozujący) przyjęcie właściwej dawki leku wiąże się z większym wysiłkiem dla pacjenta, ponieważ siłą wdechu uruchamia proces transportu cząsteczki leku do układu oddechowego. Dla większości pacjentów nie stanowi to jednak przeszkody.

Źródła:

https://journals.viamedica.pl/advances_in_respiratory_medicine/article/download/58539/47995

https://www.mp.pl/pacjent/pochp/lekiileczenie/55420,inhalatory-suchego-proszku

https://journals.viamedica.pl/advances_in_respiratory_medicine/article/viewFile/PiAP.2015.0012/28058

  • Jak prawidłowo przeprowadzić inhalację sterydami wziewnymi?

    Leki wziewne stanowią podstawę w przypadku chorób układu oddechowego. Bez nich pacjenci borykający się z takimi problemami jak astma czy POChP nie mają możliwości prawidłowo…

    Czytaj więcej

  • Czy warto stosować tuby inhalacyjne dla dzieci?

    Inhalacje to bezpieczny, a zarazem prosty sposób radzenia sobie z infekcjami, szczególnie u dzieci. Stanowią one jedną z łatwiejszych metod leczenia. Decydując się na taką…

    Czytaj więcej

  • Jaki inhalator wybrać?

    Wybór inhalatora nie jest prosty, niezależnie od tego, czy chcemy wybrać go dla siebie lub swojego dziecka, czy też udzielamy pacjentom porady w zakresie sprzętów…

    Czytaj więcej