Czy warto stosować tuby inhalacyjne dla dzieci?

Inhalacje to bezpieczny, a zarazem prosty sposób radzenia sobie z infekcjami, szczególnie u dzieci. Stanowią one jedną z łatwiejszych metod leczenia. Decydując się na taką kurację, warto wyposażyć się w sprzęt, który spełni nasze oczekiwania i zapewni wydajny proces inhalacji.

Po co nam inhalacje?

Inhalacje stanowią sposób podawania leków, pierwiastków czy cząsteczek wody do dróg oddechowych w sposób wziewny. Jest to bardzo popularny sposób podania szczególnie u najmłodszych. Kuracja taka stosowana jest podczas alergii, infekcji dróg oddechowych, a także przy mukowiscydozie i zaburzeniach oddychania.

Inhalacje mają na celu dostarczenie leku, tak aby zwiększyć komfort oddychania. Powodują one wzrost nawilżenia powietrza wydychanego, zmniejszają stany zapalne i obrzęki, ułatwiają usuwanie wydzieliny. Podawanie medykamentów w inhalacjach stanowi niezastąpioną metodę leczenia niektórych chorób układu oddechowego.

Jaki inhalator? Czy warto stosować tubę?

Decydując się na zakup inhalatora, zastanowić się należy, jakie funkcje ma on spełniać oraz dla kogo jest przeznaczony. Prócz skuteczności sprzętu ważne jest, aby był cichy, umożliwiał wymianę maseczki i posiadał możliwość regulacji rozmiaru emitowanych cząstek. Należałoby również zwrócić uwagę na tryb pracy, rodzaj zasilania czy możliwość czyszczenia poszczególnych elementów. Warto też wyposażyć się w spejser, w szczególności jeżeli inhalowanym pacjentem jest dziecko.

Tuba, komora, łącznik, spejser, wszystkie te nazwy oznaczają to samo. Jest to określenie sprzętu, którego zadaniem jest zapobieganie gromadzeniu się cząsteczek leku na ściankach. Dawka leku rozpylona w tubie powoduje zawieszenie cząstek, które są wdychane przez dziecko. Jest to idealne rozwiązanie dla najmłodszych, a także dorosłych, którzy mają problem z jednym długim wdechem i wstrzymaniem oddechu oraz ze zsynchronizowaniem wdechu z uwolnieniem dawki leku.

Zastosowanie tuby pozwala na maksymalne wykorzystanie dawki leku, co zapewnia efektywną inhalację i oszczędność leku. Komora ogranicza zaleganie medykamentu w jamie ustnej, dzięki czemu ogranicza powstawanie chrypki, owrzodzeń czy grzybicy. Często posiada ona wskaźnik, który pozwala kontrolować czy inhalacja przebiega poprawnie.

Komory inhalacyjne są bardzo łatwe w użyciu, te obecnie produkowane, są bardzo uniwersalne, gdyż pasują do każdego inhalatora pMDI. Nie zawierają BPA, a maski nie posiadają lateksu w składzie. Obecne są w nich zawory jednokierunkowe, tak aby zapobiegać wydychaniu powietrza do komory i maksymalnie ułatwić wdech.

Warto jednak pamiętać, że spejsery przeznaczone są głównie dla dzieci borykających się z astmą oskrzelową czy alergiami wziewnymi, stosowane są również często przy stanach zapalnych dolnych dróg oddechowych. Zwykły katar nie jest powodem do stosowania tuby z pMDI.

  • Zasady prawidłowej nebulizacji

    Nebulizacja to jeden z najskuteczniejszych sposobów na podanie pacjentowi leku wziewnego, stosowanego w terapii np. astmy, POChP oraz częstych infekcji zatok lub dolnych dróg oddechowych.…

    Czytaj więcej

  • Zalety podawania leków wziewnie

    Większość leków kojarzy się z preparatami stosowanymi doustnie. Jednak w niektórych przypadkach warto zdecydować się na środki farmakologiczne podawane w mniej oczywisty sposób. Bardzo dobrym…

    Czytaj więcej

  • Leki wziewne w leczeniu astmy

    Astma to jeden z najbardziej popularnych problemów dotyczących układu oddechowego. Leczenie tego schorzenia opiera się w głównej mierze na odpowiednio dobranych farmaceutykach. Najważniejszymi preparatami są…

    Czytaj więcej