Co to są inhalatory ciśnieniowe?

Leki wziewne to grupa środków farmakologicznych, które są stosowane w przypadku chorób układu oddechowego. Podanie tych preparatów wymaga użycia specjalnego sprzętu, co umożliwia skuteczną aplikację substancji czynnej do oskrzeli i płuc. Jednym z takich przyrządów są inhalatory ciśnieniowe.

Czym są inhalatory ciśnieniowe?

Inhalatory ciśnieniowe, zwane potocznie inhalatorami MDI, nazywamy urządzenia do aplikacji wziewnych środków leczniczych. Inhalatory zbudowane są z poręcznego kanisterka zawierającego sprzężony gaz, który jest bogaty w rozmaite składniki aktywne o właściwościach terapeutycznych. Niewątpliwą zaletą leków podawanych wziewnie jest to, że pozwalają one na szybkie i precyzyjne dostarczenie cennej substancji czynnej do miejsca objętego procesem patologicznym – dlatego też wziewy przy pomocy inhalatorów gwarantują natychmiastowe działanie środków farmakologicznych.

Do innych zalet leków wziewnych aplikowanych przy pomocy inhalatorów MDI zaliczamy:

•      stosowanie niskich dawek środka leczniczego

•      brak obciążenia wątroby i układu pokarmowego

•      niewielkie ryzyko występowania skutków ubocznych o charakterze systemowym

Leki stosowane przy pomocy inhalatorów ciśnieniowych

•      Glikokortykosteroidy

•      Preparaty antycholinergiczne

•      Beta2-mimetyki (leki beta-adrenergiczne)

•      Złożone środki farmakologiczne (połączenie glikokortykosteroidów i długo działających beta2-mimetyków)

Wskazania do użycia inhalatorów ciśnieniowych

Leki wziewne, a co za tym idzie i inhalatory MDI, są rekomendowane osobom cierpiącym z powodu chorób pulmonologicznych. W pierwszej kolejności należy wymienić schorzenia prowadzące do ograniczenia drożności dróg oddechowych i zwiększające ryzyko występowania napadów duszności – mowa tu o różnych postaciach astmy i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). W ich przypadku preparaty wziewne aplikowane przy pomocy inhalatorów ciśnieniowych gwarantują doraźne przeciwdziałanie problemom z oddychaniem, a także kontrolowanie stanu choroby (tj. ograniczenie zaostrzeń, zmniejszenie częstotliwości występowania ataków duszności). Oprócz wspomnianych chorób warto też wymienić takie schorzenia jak np. krztusiec, pylicę płuc, berylozę, zapalenie płuc, czy niektóre choroby nowotworowe układu oddechowego.

Prawidłowe użycie inhalatorów MDI – instrukcja obsługi

Choć inhalatory ciśnieniowe są niezwykle proste w użyciu, to niejednokrotnie można zaobserwować wiele istotnych błędów w momencie ich aplikacji. Poprawność wykonania wziewu jest niezwykle istotna np. podczas ataku astmy, gdyż nieprawidłowa aplikacja uniemożliwi choremu rozszerzenie oskrzeli i przywrócenie prawidłowej drożności dróg oddechowych. Dlatego warto pamiętać o istotnych kwestiach dotyczących korzystania z inhalatorów MDI m.in. aplikacja leków powinna być wykonana w pozycji stojącej bądź siedzącej, poprzedzona długim wydechem, a rozpylenie leku należy połączyć z głębokim wdechem.

Prawidłowe użycie inhalatora ciśnieniowego obejmuje siedem prostych kroków:

1.      Zdjęcie nasadki i energiczne wstrząśnięcie inhalatorem

2.      Umieszczenie palca wskazującego na kanisterku z lekiem, a kciuka na podstawie urządzenia

3.      Wykonanie maksymalnego wydechu

4.      Umieszczenie ustnika w ustach

5.      Równoczesne wykonanie głębokiego wdechu z aplikacją (naciśnięciem pojemnika) leku

6.      Wstrzymanie oddechu na minimum 10 sekund

7.      Stopniowe wypuszczenie powietrza

W niektórych przypadkach można powtórzyć procedurę. Po zakończonej inhalacji należy przemyć usta i ustnik inhalatora, a następnie zamknąć go przy pomocy nasadki.

Bibliografia:

1.      https://aptekarz.pl/wytyczne-dotyczace-prawidlowej-inhalacji/

  • Wady i zalety inhalatorów typu mesh

    Leczenie chorób górnych i dolnych dróg oddechowych polega nie tylko na przyjmowaniu preparatów doustnych, a niekiedy również leków wziewnych. Te ostatnie są wprowadzane do organizmu…

    Czytaj więcej

  • Co to są inhalatory ciśnieniowe?

    Leki wziewne to grupa środków farmakologicznych, które są stosowane w przypadku chorób układu oddechowego. Podanie tych preparatów wymaga użycia specjalnego sprzętu, co umożliwia skuteczną aplikację…

    Czytaj więcej

  • Czym charakteryzują się inhalatory proszkowe?

    Inhalator proszkowy, inaczej zwany inhalatorem suchego proszku (DPI), to niewielkie urządzenie służące do podawania leków w formie wziewnej. Aerozolizacja następuje za pomocą silnego wdechu pacjenta…

    Czytaj więcej