Astma to jeden z najbardziej popularnych problemów dotyczących układu oddechowego. Leczenie tego schorzenia opiera się w głównej mierze na odpowiednio dobranych farmaceutykach. Najważniejszymi preparatami są leki wziewne, które gwarantują efektywne i szybkie działanie. Jakie wziewne środki farmakologiczne wykorzystuje się przeciwko astmie?
Zalety leków wziewnych
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na ogrom korzyści, które niosą za sobą preparaty podawane drogą wziewną. Leki aplikowane przy pomocy inhalatorów DPI i MDI bądź nebulizatorów są znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem, aniżeli preparaty w formie tabletek, kapsułek czy doustnej zawiesiny. Dlaczego? Oto kilka najistotniejszych zalet.
• Preparaty wziewne gwarantują skoncentrowane działanie w obrębie układu oddechowego (oskrzeli), który jest objęty procesem chorobowym.
• Szybkie przeciwdziałanie atakowi astmy – natychmiastowa pomoc i doraźne zastosowanie.
• Prosta aplikacja leków wziewnych jest idealną opcją dla pacjentów w młodym i podeszłym wieku.
• Leki wziewne nie obciążają układu pokarmowego, nie stwarzają ryzyka przedawkowania i nie powodują systemowych skutków ubocznych – działanie niepożądane jest ograniczone do miejsca aplikacji
Działania niepożądane leków wziewnych
Skutki uboczne są zazwyczaj łagodne, co sprawia, że preparaty wziewne mogą być stosowane przez dzieci czy kobiety w ciąży. Do najczęstszych działań niepożądanych zalicza się m.in. chrypkę lub niewielkie zakażenia jamy ustnej i gardła.
Jakie leki wziewne są stosowane w leczeniu astmy?
Farmakoterapia astmy opiera się na użyciu dwóch głównych grup leków, które odgrywają niezwykle ważną rolę w przeciwdziałaniu niedogodnościom spowodowanych przez chorobę. Pierwszą grupę leków stanowią preparaty o właściwościach przeciwzapalnych – to właśnie dzięki nim astmatycy mogą kontrolować stan schorzenia i ograniczyć ryzyko jej dalszego postępowania, co jest możliwe wskutek zmniejszenia nasilenia objawów, czy poprawy czynności płuc. Stanowią one podstawę leczenia farmakologicznego. Wziewne leki przeciwzapalne stosowane w astmie określa się mianem glikokortykosteroidów np. beklometazon, budezonid, cyklezonid, czy flutykazon.
Drugą grupę leków stanowią beta2-mimetyki, których działanie jest skoncentrowane na rozszerzeniu oskrzeli. Tego typu preparaty są skoncentrowane na leczeniu objawowy i są niezbędne dla astmatyków – to właśnie one pozwalają na przeciwdziałanie napadom duszności i natychmiastowe przywrócenie prawidłowej drożności oskrzeli. Wśród beta2-mimetyków wyróżnia się dwa typy:
• krótko działające – typowo ukierunkowane na doraźne zwalczanie symptomów astmy np. fenoterol, salbutamol
• długo działające – stosowane do leczenia przewlekłego, które stanowią jeden z elementów kontroli objawów i długofalowego ograniczenia ataków astmy np. formoterol, salmeterol.
W praktyce farmakoterapia astmy stanowi połączenie beta2-mimetyków z glikokortykosteroidami – tylko w ten sposób można mówić o skutecznym przeciwdziałaniu dusznicy bolesnej. Dlatego też istnieją preparaty złożone, które zawierają w jednym inhalatorze środki rozszerzające oskrzela i wykazujące właściwości przeciwzapalne.
Bibliografia:
• https://www.mp.pl/pacjent/astma/leczenie/49657,leczenie-astmy-zasady
• https://www.mp.pl/pacjent/astma/lista/99752,jakie-leki-stosuje-sie-w-leczeniu-astmy
• https://www.mp.pl/pacjent/astma/leczenie/49831,glikokortykosteroidy-gks-w-leczeniu-astmy