Leki wziewne stanowią podstawę farmakoterapii chorób układu oddechowego. Inhalatory to niezbędne akcesoria do ich bezproblemowej aplikacji. Jak należy ich używać? Które środki farmakologiczne można w nich wykorzystać?
Czym jest inhalator kieszonkowy?
To niewielkie urządzenie, które pozwala na szybkie i skuteczne rozpylenie leku wziewnego. W zależności od rodzaju leku wyróżnia się inhalatory
- proszkowe (DPI)
- ciśnieniowe (MDI)
Nowoczesne inhalatory kieszonkowe są urządzeniami elektronicznymi, które są zasilane na baterie i mogą być podłączane do prądu w celu ponownego naładowania. Ten nowatorskie gadżety wykazują cechy nebulizatorów, co oznacza, że oprócz typowych leków wziewnych można nimi podawać np. prozdrowotne wody mineralne, które stanowią bogate źródło cennych minerałów, lub napary roślinne wspomagające pracę układu oddechowego. Z uwagi na mechanizm działania wyróżniamy:
- tłokowe
- ultradźwiękowe
- siateczkowo-membranowe
Kto może stosować inhalatory kieszonkowe? Wskazania
Leki podawane przy pomocy inhalatorów są rekomendowane przede wszystkim dla osób z problemami dotyczącymi układu oddechowego. Preparaty wziewne gwarantują szybkie dotarcie do płuc i efektywne działanie, co niejednokrotnie pozwala na skuteczne przeciwdziałanie występującym nieprawidłowościom. Przykładowe wskazania do stosowania kieszonkowych inhalatorów to:
- pylica
- beryloza
- duszności
- choroby zatok
- alergie wziewne
- różne formy astmy
- grzybica układu oddechowego
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
- bakteryjne i wirusowe infekcje dróg oddechowych
Kieszonkowe inhalatory są niezbędne dla osób, które muszą regularnie używać leków wspomagających prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego. Poręczny rozmiar inhalatorów i ich proste użycie sprawiają, że mogą być bez problemu używane jednakowo przez dzieci, dorosłych i seniorów. Dużą zaletą inhalatorów jest fakt, że można je wykorzystać praktycznie w każdym momencie np. w trakcie podróży, w pracy, na spacerze czy podczas wizyty u przyjaciół.
Jakie leki można używać przy pomocy inhalatorów?
- Antybiotyki
- Leki mukolityczne
- Leki antygrzybicze
- Leki antyleukotrienowe
- Środki antycholinergiczne
- GKS – glikokortykosteroidy
- Beta2-mimetyki (leki beta-adrenergiczne)
- Złożone środki farmakologiczne np. glikokortykosteroidy i beta2-mimetyki długo działające
Większość środków farmakologicznych jest dostępna na receptę.
Zalety leków aplikowanych inhalatorami
Największą zaletą leków wziewnych jest szybkie i skoncentrowane dostarczenie środka leczniczego do miejsca przeznaczenia, co w tym przypadku oznacza drogi oddechowe (np. oskrzela lub płuca). Ekspresowe działanie jest równoznaczne z ekspresowym efektem terapeutycznym, co w niektórych przypadkach (m.in. astma, POChP) pozwala ocalić życie chorego np. od intensywnego ataku duszności spowodowanego ograniczoną drożnością. Inny korzystnym aspektem stosowania leków wziewnych jest ominięcie przewodu pokarmowego. Dzięki temu nie obciążają żołądka i wątroby, co jest niezwykle częste w przypadku kapsułek i tabletek. Natomiast prosta aplikacja leków minimalizuje szansę przedawkowania preparatu bądź zastosowania zbyt małej i nieskutecznej ilości środka farmakologicznego.
Bibliografia:
- https://aptekarz.pl/wytyczne-dotyczace-prawidlowej-inhalacji/
- https://medyczny-rzeszow.pl/_blog/87-Ranking_malych_inhalatorow_przenosnych_2021_r_.html